Doraźne działania banków

Z pewnością ten kto nigdy nie miał kontaktu z rynkiem lokat bankowych nie ma najmniejszego pojęcia co to jest lokata bankowa czy też lokata terminowa.

Dlatego wyjaśnijmy, iż lokata bankowa jest to umowa pomiędzy bankiem a klientem na zdeponowanie określonej sumy pieniężnej na z góry określonych warunkach oraz odsetkach ustalonych wcześniej pomiędzy stronami.

A lokata terminowa to taka sama umowa ale ustalony tez zostaje w tej umowie czas trwania takiej lokaty.

Są różne terminy jakie lokata terminowa ma w swojej ofercie jest na przykład lokata terminowa jednomiesięczna i lokata terminowa dwuletnia. Wszystko zależy od nas jaka lokata terminowa jest dla nas najkorzystniejsza. Pamiętajmy też, że nie musimy zakładać tylko jednej lokaty, a możemy je mieć nawet kilka. Lokata bankowa, czy raczej lokaty bankowe są najbardziej powszechna i najbardziej popularna metodą na oszczędzanie pieniędzy. Pamiętajmy też o zmienności oprocentowania i może więc być oprocentowanie stałe lub zmienne i jakie wybierzemy do już tylko i wyłącznie nasza indywidualna sprawa.

Pamiętajmy też o jeszcze jednej istotnej rzeczy, mianowicie oprocentowanie lokat bankowych podawane jest w terminie rocznym, a jeżeli będzie to lokata zakładana na przykład na jeden miesiąc to decydując się na taka lokatę musimy ot adekwatnie do terminu trwania lokaty wyliczyć odsetki. Kiedyś jak wiadomo najbardziej atrakcyjna lokatą była lokata bez podatku belki ponieważ skutecznie omijała podatek dochodowy.

Ale to się skończyło wraz z wycofaniem tego typu lokat z rynku. Gdy znikły z rynku lokatę bez podatku belki miała zastąpić zwykła lokata terminowa ale o wyższym niż zazwyczaj oprocentowaniu. Niestety ale zwykła lokata terminowa nie zastąpiła tej lokaty ponieważ banki nie były i nadal nie są zainteresowane podwyższaniem oprocentowania lokat bankowych.

Doraźne działania banków na przykład tworzeniem jednorazowych ofert ale tylko dla nowych klientów niczego nie zmienią.