Analitycy finansowi

Sytuacja na europejskich rynkach finansowych zaczyna się coraz bardziej komplikować, nic więc dziwnego, że wzrasta niepokój inwestorów. Szczególnie spadek kursu złotego niepokoi, ponieważ wielu z naszych rodaków ma kredyty w obcej walucie, a każde wahnięcie złotego natychmiast odbija się na wysokości rat. Rynek lokat bankowych tak nie reaguje, ale nie oznacza to, że oszczędzający w tym systemie nie tracą na załamaniu kursu złotego. Na rynku lokat bankowych od wielu miesięcy nie najlepiej się działo, banki lokaty nadal cięły oprocentowanie i ostatnio również je obniżyły. A swoją drogą to ciekawe do jakiego poziomu banki lokaty będą obniżać oprocentowanie depozytów bankowych. Tak czy inaczej lokaty bankowe stają się coraz mniej atrakcyjne i coraz mniej klientów jest nimi zainteresowanych. A więc banki lokata czy banki konto oszczędnościowe?
Decyzja coraz łatwiejsza bowiem w tej sytuacji banki lokata jest słabsza od oferty banki konto oszczędnościowe. Z wyliczeń analityków finansowych wynika, że na kontach oszczędnościowych Polacy mają już ponad 107 miliardów złotych. Tylko w ostatnim roku na kontach oszczędnościowych naszych rodaków przybyło 40 miliardów złotych. Czyli jak widać konta oszczędnościowe cieszą się większym zainteresowaniem niż lokaty. Widać też jak na dłoni, że banki lokata coraz mniej interesuje, ponieważ gromadzą kapitał poprzez konta oszczędnościowe. Wydaje się także, że nasi rodacy są już o wiele lepiej zorientowani i wolą trzymać swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych oprocentowanych często na 5-6 procent, niż na nieoprocentowanych kontach osobistych.
Jeżeli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na depozyt to pamiętajmy, że nie tylko oprocentowanie powinniśmy brać pod uwagę, ponieważ może to być jedynie chwyt marketingowy. Sprawdzajmy także czy wysokie oprocentowanie lokaty trwa przez cały okres jej trwania, czy tylko na przykład przez ostatni miesiąc trwania takiej umowy /lokaty progresywne/. Sprawdzajmy też od kiedy bank decyduje się na uruchomienie oprocentowania /pko bp…/ i sprawdzajmy czy wysokie oprocentowanie lokaty dotyczy całej zdeponowanej kwoty czy tylko jej części. Banki stosują różne zabiegi, aby tylko pozyskać klienta. Oczywiście klient nie musi się zgadzać na warunki banku i to bankowi powinno zależeć na kliencie, a nie odwrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy musimy wszystko dokładnie przeanalizować.